Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Od barteru do ogłoszeń.



Od barteru do ogłoszeń

 

 Ludzkość sprzedaje i kupuje towary od setek lat. W jaki sposób jednak kształtował się handel, na przestrzeni epok? Bardzo dawno temu, ludzie stosowali wymianę, tzw. barter. Przykładowo, bednarz, produkujący beczki, kadzie i inne rozmaite wyroby z drewnianych klepek, za mąkę od młynarza, płacił określoną ilością beczek czy innych swoich wyrobów. Wartość towaru zależała od tego, jak bardzo była ona potrzebna uczestnikom wymiany, toteż często była kwestią sporną.

 Później, "walutą" były egzotyczne dla ludności lokalnej przedmioty, stąd płacono np. muszlami czy paciorkami, w przypadku wypraw odkrywczych oraz handlowych, podczas transakcji z nieznanymi plemionami. Powstały szlaki handlowe, którymi kupcy przemieszczali się w poszukiwaniu towarów godnych uwagi.

ogloszenia
 
 Zaczęto stosować pieniądze, w formie monet. Posiadały one wymierną wartość, chociaż początkowo były jedynie dostępne dla zamożniejszych i ważniejszych obywateli, takich jak rodziny władców państw. W miarę postępu cywilizacyjnego, monety stawały się coraz powszechniejsze, powstawały pierwsze banki.

 Następnym krokiem w rozwoju handlu, było płacenie papierami w formie czeków, by uniknąć przewożenia znacznych (i ciężkich) ilości gotówki, oraz uniknąć kradzieży majątku podczas wypraw. Handel rósł w siłę, kolonizowano oraz odkrywano nowe lądy i kraje, a co za tym idzie - ciekawe, luksusowe i niecodzienne towary.
 
 Zaczęto trudnić się handlem bezpośrednio w miejscu zamieszkania, powstawały sklepy stacjonarne, przeznaczone do użytku lokalnej ludności oraz podróżnych. Po przewrotach politycznych i cywilizacyjnych, gdy odsetek analfabetów spadał, zaczęto pisać ogłoszenia, umieszczać je w lokalnych gazetach oraz na ulicach, tablicach ogłoszeniowych i tym podobnych.

przegladaj ogloszenia lokalne

 Po rozwoju technologicznym i wynalezieniem telewizorów, ogłoszenia i anonse były dostępne za pomocą odbiorników telewizyjnych, w telegazetach. Równolegle, powstawały pierwsze reklamy produktów oraz usług, emitowane na dużym i małym ekranie.

 Wraz z powstaniem komputerów oraz Internetu, handel przeniósł się na kompletnie inny poziom. Portale ogłoszeniowe, strony internetowe firm, bannery. Sklepy internetowe, początkowo będące rozszerzeniem działalności sklepów stacjonarnych, w dzisiejszych czasach nie są niczym niezwykłym. Z różnych przeprowadzonych badań wynika, że spory odsetek ludności na świecie, dokonuje najwięcej transakcji za pomocą Internetu. Czy to portale aukcyjne lub sprzedażowe, sklepy internetowe, portale ogłoszeniowe, czy strony konkretnych przedsiębiorstw, handel XXI wieku jest zdominowany przez Internet.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodawać komentarze!