Kto nadaje się na policjanta – czyli jak wyglądają testy do policji?
Praca w policji jest niezwykle wymagająca, dlatego by dostać się do tej Instytucji należy przejść odpowiednie testy. Część z nich dotyczy sprawności fizycznej, a pozostałe sprawdzają wiedzę i przygotowanie psychiczne do pracy. Co trzeba zrobić by zostać policjantem?
Testy do policji składają się z 4 etapów
- TSF, czyli test sprawności fizycznej
- Test Wiedzy
- MS, multiselekt
- Rozmowa kwalifikacyjna
Aby przejść test sprawności fizycznej, trzeba mieć dobrą kondycję. Na sali sportowej należy przejść tor przeszkód w maksymalnym czasie 1 minuty i 41 sekund. Podczas ćwiczeń trzeba robić przewroty, rzuty piłką lekarską, biegać, a nawet przenieść manekina ważącego 28 kilogramów, a to tylko niektóre ćwiczenia i każde musi być wykonane poprawnie. Mężczyźni i kobiety mają takie same warunki. Więcej informacji zobaczysz na: https://www.rekrutacja-do-policji.pl/
Test wiedzy z zakresu funkcjonowania Policji
Po teście sprawności fizycznej odbywa się test wiedzy o Policji składający się z 40 pytań w formie testu, w którym tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. Baza pytań jest dostępna na stronie Internetowej Szkoły Policyjnej, jednak bez odpowiedzi. Każdy kto chciałby zostać Policjantem musi samodzielnie przygotować się do testów.
Testy psychologiczne, czyli MiltiSelect
Jest to niezwykle ważny element rekrutacji do policji. Rekrutacja do policji polega na wykonaniu testów multiselect, które odbywają się częściowo na komputerze, a częściowo w papierowej wersji. Komputerowa wersja pytań sprawdza podzielność uwagi i spostrzegawczość oraz osobowość, a testy wykonywane na papierze mierzą natężenie cech charakteru i inteligencję. Multiselect policja to szereg pytań, sprawdzających kandydata na różnych płaszczyznach.
Później należy zdać test odbywając rozmowę z psychologiem. Takie pytania sprawdzają cechy osobowości, które mogą być przydatne lub przeszkadzać w pracy Policjanta.
Co sprawdzają testy MuliSelect?
Przede wszystkim stabilność emocjonalną, inteligencję oraz cechy charakteru, a do tego współdziałanie w grupie oraz podejście do pracy. Te testy mogą odbywać się nawet kilka tygodni po teście sprawności fizycznej. Odpowiednio skonstruowane pytania mogą określić przydatność kandydata do służby w Policji.
Na koniec rozmowa kwalifikacyjna
Testy do policji kończą się wywiadem, który ostatecznie określa, czy wejdzie się w szeregi Policji, a w komisji rekrutacyjnej jest psycholog i policjant, którzy zadają łatwe i trudne pytania dotyczące wiedzy oraz cech charakteru, które mogą przydać się w nowej pracy. Tu trzeba wykazać się spokojem i ogromną wiedzą na temat funkcjonowania Policji.