Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Jak pozbyć się uciążliwego kredytu we Frankach wziętego w Deutsche Bank?



Deutsche Bank to ogromny niemiecki gigant, który w latach od 2006 do 2009 oferował obywatelom Polski możliwość zaciągnięcia denominowanego kredytu w walucie, które są franki szwajcarskie. Kredyty frankowe oferowane przez ten bank były zawierane na podstawie umów pełnych niedozwolonych klauzul. 

Ugody zawierane z Deutsche Bank z frankowiczami

Frankowicze Deutsche Bank Ugody proponowane przez tą instytucję nie mają żadnego wzoru i różnią się od siebie proponowanymi przez nią warunkami. Zwykle są jednak one bardzo odległe od zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego. Polegają one na wcześniejszej spłacie całego zobowiązania po kursie nieco niż obowiązujący w danym momencie (różnica zwykle wynosi około 20%). Przy okazji Deutsche Bank nakłania swoich klientów do pisemnego zrzeczenia się przez nich wszelkich roszczeń wynikających z umowy. Zabieg ten ma na celu pełne zabezpieczenie interesów banku i zminimalizowanie ryzyka wynikającego z ryzykiem otrzymania pozwu.

euro-870757_1280

Wady prawne umów frankowych zawieranych przez Deutsche Bank

Uchodzą one za jedne z najbardziej wadliwych. Wynika to z faktu, iż zawierają one szereg klauzul prawnie niedozwolonych. Zacznijmy od tego, że umowa nie zawierała kwoty udzielanego kapitału określonej w polskiej walucie. Klient, który ją zawierał znał jedynie jej wartość wyrażoną w frankach. W wyniku tego, że do określenia kursu waluty bank używał tylko i wyłącznie własnych mechanizmów przeliczeniowych, które były nieadekwatne do panujących na rynku warunków. Kredytobiorca nie mógł zatem w żaden sposób obliczyć jaką kwotę otrzyma od banku i czy pokryje ona jego cel kredytowy. Nie był on w stanie także określić ile będzie wynosić miesięczna rata kredytu. Nawet po usunięciu z nich wszelkich klauzul niedozwolonych nie byłyby one w żadnym stopniu możliwe do dalszej realizacji. 

Sprawy sądowe wytoczone przeciwko Deutsche Bank

Fatalna postawa banku wobec kredytobiorcy na etapie postępowania ugodowego spowodowały ogromny przyrost pozwów frankowych.

poverty-4561704_1280

Prawomocne unieważnienia umowy zawartej z Deutsche Bank

Pierwszym przykładem jest wyrok  Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 17 lutego 2022 roku (sygnatura akt: I ACa 1406/21). Instytucja prawna swoją niekorzystną w stosunku do banku decyzję argumentowała niezwykle niekorzystnym spreadem walutowym wykorzystywanym przez Deutsche Bank, a także dowolnością, jaką dawał sobie on w procesie kształtowania zobowiązania. Kolejnym przykładem jest  wyrok wydany przez Sąd Apelacyjny w Warszawie z dnia 4 listopada 2021 roku, oddalający apelację banku (sygnatura akt tej sprawy: V ACa 484/21). Utrzymał on niekorzystną dla banku decyzję podjętą przez sąd niższej instancji. W tym przypadku wynikało to ze stwierdzenia niezgodności umowy z art. 69 prawa bankowego, ponieważ umowa nie zawierała kwoty zobowiązania określonej w złotówkach. Nadto sąd stwierdził, iż stosowane przez Deutsche Bank tabele kursu naruszają w znaczącym stopniu interesy kredytobiorców, zatem umowa musi zostać unieważniona.

 

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodawać komentarze!